W budowaniu trwałych relacji z ludźmi bardzo ważna jest komunikacja niewerbalna, spojrzenie, uśmiech, ton głosu, dotyk. Bliskość tworzy się wtedy, gdy patrzymy drugiej osobie prosto w oczy, czujemy jej zapach, wyczuwamy sympatię w jej głosie. Na podstawie kilku „lajków” na portalu nie poznamy człowieka. Możemy nieco dowiedzieć się o jego zainteresowaniach, poglądach na życie, jeżeli zechce być z nami szczery.
Co zatem sprawia, że ta osoba poznana przez Internet jest bardziej atrakcyjna niż koleżanka z klasy, czy sąsiadka, jesteśmy skłonni bardziej jej zaufać? Mamy wrażenie, że w krótkim czasie poznaliśmy ją bardzo dobrze, znamy jej upodobania i wiele nas z nią łączy. W rozmowie twarzą w twarz nie jesteśmy tak otwarci, bardziej bierzemy odpowiedzialność za słowa. Najpierw budujemy atmosferę. Na pierwszych randkach mówimy o pogodzie, szkole, pracy, wymieniamy informacje. Dopiero po kilku spotkaniach pozwalamy sobie na rozmowy o sprawach naprawdę ważnych, o uczuciach. Ale jeżeli damy sobie czas na budowanie takiej więzi, zaangażowanie uczuciowe będzie znacznie większe. Ta relacja będzie ważna i trwała. Nawet, jeżeli wystąpią jakieś nieporozumienia, to będziemy starali się je wyjaśnić, załagodzić. Jeżeli spędzamy z kimś ważnym dla nas czas, to zostają potem wspomnienia, do których chętnie wracamy i ta osoba nadal jest w naszym życiu.
Kiedy wyłączamy komputer, często przestajemy myśleć o osobie, z którą pisaliśmy. W pamięci pozostają tylko zdjęcia i słowa.
Dzięki nowym technologiom mamy więcej znajomych, ale czy przyjaciół? Zbliżają się wakacje, urlopy. Może warto wykorzystać ten dodatkowy wolny czas na pogłębione rozmowy z najbliższymi, na cieszenie się ich obecnością, dzielenie się wrażeniami, odczuciami. Tak mało mamy czasu na to w codziennym zabieganym życiu.
mgr Teresa Raczyńska
Psycholog
Pani Teresa Raczyńska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i specjalistką w zakresie psychologii klinicznej. W Zakładzie Opieki Zdrowotnej „MIL-MED” w Gryficach jako psycholog wspiera w chorobie pacjentów objętych opieką medyczną. Pani psycholog prowadzi w Przychodni „MIL-MED” również indywidualne poradnictwo psychologiczne. Z wdzięcznością przyjmujemy wszelką pomoc oraz prowadzoną edukację psychologiczną naszego personelu medycznego.
Kierownictwo Zakładu „MIL-MED”