Spirometria powinna być wykonana u tych osób, u których stwierdza się istnienie objawów, (kaszel, wykrztuszanie, zadyszka), zmiany w wynikach badań dodatkowych (przede wszystkim w badaniu radiologicznym klatki piersiowej) oraz u osób narażonych na działanie toksycznych czynników – a więc palaczy lub byłych palaczy papierosów, palaczy biernych i ludzi eksponowanych na substancje toksyczne lub drażniące w miejscu pracy. W tej grupie osób badanie spirometryczne pozwala wykazać istnienie obturacji w drogach oddechowych zanim jeszcze pojawią się dolegliwości. Niestety świadomość społeczna tych faktów jest nadal bardzo niska.
Zachęcamy potencjalnych pacjentów, czyli osoby kaszlące, palące tytoń, odczuwające duszności do wykonania badania spirometrycznego w naszej Przychodni. Badania wykonujemy bezpłatnie.
Ze względów bezpieczeństwa badanie spirometryczne przeprowadzane jest w pozycji siedzącej. U osób wrażliwych podczas wykonywania nasilonego wydechu mogą wystąpić zawroty głowy, jest to spowodowane zmianą parametrów gazometrycznych krwi i mija po zakończeniu badania. U większości badanych pozycja ciała nie wpływa istotnie na wynik testu ale kolejne badania jeśli chcemy je porównać powinno się wykonywać w tej samej pozycji. Osoby otyłe powinny wykonywać badanie na stojąco. Osoba badana powinna przyjąć wyprostowaną postawę ciała, ustnik należy objąć szczelnie ustami i zębami a na nosie powinien znajdować się klips zapobiegający uciekaniu powietrza przez górne drogi oddechowe. Chorzy posiadający źle dopasowane protezy powinni wykonywać badanie po wyjęciu protez. W trakcie badania personel obserwuje pozycje chorego, położenie i uszczelnienie ustnika oraz sposób wykonania badania.
Wydech powinien być gwałtowny i trwać, co najmniej 6 sekund.
Przed badaniem prosimy o wypełnienie ankiety, która otrzymacie Państwo od organizatorów.
Czynności, które wpływają na wynik badania:
• Nie należy palić tytoniu na godzinę przed badaniem
• Nie należy wykonywać intensywnego wysiłku ( 45 min przed badaniem),
• Nie należy spożywać obfitego posiłku ( 2h przed badaniem),
• Strój badanego powinien być luźny i nie krępować ruchów
• Zapisać i przekazać osobie wykonującej badanie informacje o zażywanych lekach.
Jeżeli badający uzna że wynik nie jest prawidłowy otrzymają Państwo list do swojego lekarza z prośbą o wdrożenie dalszej diagnostyki w kierunku obturacyjnych chorób płuc (astma i POCHP).
Więcej informacji uzyskasz:
- Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP
- NFZ Szczecin - wykaz placówek wykonujących badania