Zakład Opieki Zdrowotnej MIL-MED Gryfice.

Przychodnia MIL-MED

Slide background
Co cenią u nas pacjenci? MIL-MED Gryfice, ul. Ruta 8
Slide backgroundPoradnie Specjalistyczne

  Przychodnie w Gryficach: ul. Ks. Ruta 8  91 384 6850 oraz ul. Dworcowa 21/1  91 384 6855  Pn. - Pt. od 8:00 do 18:00. Rejestracja od godz. 8.00 

 


Spirometria powinna być wykonana u tych osób, u których stwierdza się istnienie objawów, (kaszel, wykrztuszanie, zadyszka), zmiany w wynikach badań dodatkowych (przede wszystkim w  badaniu radiologicznym klatki piersiowej) oraz u osób narażonych na działanie toksycznych czynników – a więc palaczy lub byłych palaczy papierosów, palaczy biernych i ludzi eksponowanych na substancje toksyczne lub drażniące w miejscu pracy. W tej grupie osób badanie spirometryczne pozwala wykazać istnienie obturacji w drogach oddechowych zanim jeszcze pojawią się dolegliwości.  Niestety świadomość społeczna tych faktów jest nadal bardzo niska.
Zachęcamy potencjalnych pacjentów, czyli osoby kaszlące, palące tytoń, odczuwające duszności do wykonania badania spirometrycznego w naszej Przychodni. Badania wykonujemy bezpłatnie.

Ze względów bezpieczeństwa badanie spirometryczne przeprowadzane jest w pozycji siedzącej. U osób wrażliwych podczas wykonywania nasilonego wydechu mogą wystąpić zawroty głowy, jest to spowodowane zmianą parametrów gazometrycznych krwi i mija po zakończeniu badania. U większości badanych pozycja ciała nie wpływa istotnie na wynik testu ale kolejne badania jeśli chcemy je porównać powinno się wykonywać w tej samej pozycji. Osoby otyłe powinny wykonywać badanie na stojąco. Osoba badana powinna przyjąć wyprostowaną postawę ciała, ustnik należy objąć szczelnie ustami i zębami a na nosie powinien znajdować się klips zapobiegający uciekaniu powietrza przez górne drogi oddechowe. Chorzy posiadający źle dopasowane protezy powinni wykonywać badanie po wyjęciu protez. W trakcie badania personel obserwuje  pozycje chorego, położenie i uszczelnienie ustnika oraz sposób wykonania badania.
Wydech powinien być gwałtowny i trwać, co najmniej 6 sekund.
Przed badaniem prosimy o wypełnienie ankiety, która otrzymacie Państwo od organizatorów.

Czynności, które wpływają na wynik badania:
•    Nie należy palić tytoniu na godzinę przed badaniem
•    Nie należy wykonywać intensywnego wysiłku ( 45 min przed badaniem),
•    Nie należy spożywać obfitego posiłku  ( 2h przed badaniem),
•    Strój badanego powinien być luźny i nie krępować ruchów
•    Zapisać i przekazać osobie wykonującej badanie informacje o zażywanych lekach.

Jeżeli badający uzna że wynik nie jest prawidłowy otrzymają Państwo list do swojego lekarza z  prośbą o wdrożenie dalszej diagnostyki w kierunku obturacyjnych chorób płuc (astma i POCHP).
 

Więcej informacji uzyskasz:

 

Kontakt telefoniczny+48 91 384 68 50
Wyślij wiadomośćruta@mil-med.pl
Odwiedź nasul. Ks. Ruta 8, 72-300 Gryfice