Zakład Opieki Zdrowotnej MIL-MED Gryfice.

Przychodnia MIL-MED

  Nasz Punkt szczepień COVID19 czynny. Prowadzimy zapisy chętnych – tel. 91 384 6850 i 91 384 6855. Zapraszamy.  

  Przychodnie w Gryficach: ul. Ks. Ruta 8  91 384 6850 oraz ul. Dworcowa 21/1  91 384 6855  Pn. - Pt. od 8:00 do 18:00. Rejestracja od godz. 8.00 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nowy rok to nowe wyzwania, obietnice, które sobie składamy, nowe oczekiwania. Chcemy by był lepszy, szczęśliwszy niż poprzedni. Kiedy pytam ludzi zdrowych o ich marzenia, sypią się jak z rękawa – więcej czasu dla siebie i rodziny, ciekawe podróże, opanowanie nowych umiejętności, remont mieszkania..

Ludzie chorzy mówią , ze nie mają marzeń. Mówią, że nie warto o tym mówić , bo ich marzenia nie mają szansy na to, żeby się spełniły. Bo o czym może marzyć wykształcona, młoda kobieta na wózku, z pogarszającą się z każdym dniem sprawnością rąk, z trudem artykułująca swoje potrzeby, zależna od innych? O miłości? Podróżach? To przecież nierealne, słyszę.

W dzisiejszych czasach trudno zakładać ,co jest realne , a co nie. Medycyna ciągle się rozwija. Nowe technologie wspomagają uszkodzone narządy. Mamy przykłady ludzi niepełnosprawnych, którzy mimo wielu ograniczeń spełniają swoje marzenia, osiągają wyznaczone cele. Na pewno nie jest im łatwo. Muszą schować dumę do kieszeni, prosić innych o pomoc, ale satysfakcja z osiągniętego celu jest nie do przecenienia. Wyrzut endorfiny działa jak najlepsze lekarstwo. Radość, którą odczuwamy, motywuje nas do pokonywania następnych wyzwań, sprawia, że chce nam się żyć.

Mamy teraz o wiele lepsze możliwości komunikowania się z innymi ludźmi. Nawet w niewielkim mieście lub na wsi możemy dzięki Internetowi utrzymywać znajomości z osobami na całym świecie. Na pewno wśród nich znajdziemy swoją „bratnią duszę”, z którą z czasem będziemy mogli rozmawiać o wszystkim. A może zachęci nas to do nauki obcego języka, otworzy na poszukiwania informacji o innych krajach, rozwijania umiejętności fotograficznych.

Wiele problemów mieści się tylko w naszej głowie, tam jest najwięcej ograniczeń. Nie wiemy ile mamy życia przed sobą. I nawet jeżeli nie uda nam się zrealizować marzenia o wyjeździe do atrakcyjnego dla nas kraju, to same marzenia o takiej możliwości mogą nas uszczęśliwić i poprawić nasz nastrój. Mogą być ciekawym tematem do rozmów ze znajomymi. Najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Od czegoś trzeba zacząć. Może od pisania bloga? książki? wysłania na konkurs swoich fotografii ? A może od podzielenia się z czytelnikami swoją poezją, jak zrobiła to pani Beata Ostrowska.

Pogoń za marzeniem

Za oknami wiatr hula złowieszczy.
Zimno przenika mą duszę.
Prawie wszystkie marzenia poniszczy,
A bez marzeń chyba się uduszę.

Bo marzenie mrok nocy rozproszy
Roztaczając blask nad chmurnym czołem
Daje radość i chwilę rozkoszy,
Które chwytam codziennie z mozołem.

Tak niewiele tych chwil mi zostało,
Ale czekam z nadzieją, tęsknotą.
Bo mi życia tak mało tak mało
Każde z was przyjmę więc z ochotą.

Autorem artykułu jest Pani Teresa Raczyńska – psycholog ZOZ MIL-MED w Gryficach.

Autorem wiersza jest Pani Beata Ostrowska.

Kontakt telefoniczny+48 91 384 68 50
Wyślij wiadomośćruta@mil-med.pl
Odwiedź nasul. Ks. Ruta 8, 72-300 Gryfice