Zakład Opieki Zdrowotnej MIL-MED Gryfice.

Przychodnia MIL-MED

  Nasz Punkt szczepień COVID19 czynny. Prowadzimy zapisy chętnych – tel. 91 384 6850 i 91 384 6855. Zapraszamy.  

  Przychodnie w Gryficach: ul. Ks. Ruta 8  91 384 6850 oraz ul. Dworcowa 21/1  91 384 6855  Pn. - Pt. od 8:00 do 18:00. Rejestracja od godz. 8.00 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Mamy teraz okres urlopowy. Przy okazji odwiedzają nas krewni, znajomi. Gryfice to miasto, które może być bazą wypadową do miejscowości nadmorskich. Kiedy tam jest coraz więcej turystów, a utrzymanie coraz droższe, Gryfice mogą stać się jeszcze bardziej atrakcyjne. I co wtedy, gdy rodzina przyjedzie do nas na kilka dni ( oby), bo akurat zrobiło się ciepło?

W Rewalu, czy Niechorzu miejsc brak, a Gryfice nie tak znowu od morza daleko. Czy chętnie przyjmujemy niezapowiedzianych gości? Czy potrafimy odmówić takim, którzy zapowiadają się odpowiednio wcześnie? Kiedy nasza rodzina bawi się na urlopie, my przeważnie pracujemy. Po pracy chcemy odpocząć, anie zajmować się gośćmi. Krótka wizyta krewnych to sama przyjemność. Jeżeli jest to wizyta dłuższa i wiąże się z niedogodnościami związanymi z rozkładaniem na noc łóżek polowych, materaców, czy wręcz legowiska na podłodze i to przez kilka dni, bywa utrapieniem. Rzadko zdarza się , żeby w takich warunkach nie dochodziło do konfliktów.

Wtedy przydaje się taka umiejętność, która nazywa się asertywnością. Asertywność, w uproszczeniu, to umiejętność wyrażania w sposób szczery , autentyczny, w kontakcie z drugą osobą, swoich sądów, oczekiwań, uczuć, potrzeb, korzystania ze swoich praw, ale w taki sposób żeby szanować prawa, uczucia, potrzeby, sądy tej drugiej osoby.

Pewnie można zacisnąć zęby i przez te kilka dni się przemęczyć. Ale po co? Zachowując się w ten sposób dajemy przyzwolenie na to, że w następnym roku , rodzina znowu nas odwiedzi. Jeżeli wybierzemy zachowanie agresywne i powiemy gościom, ze nasz dom , to nie hotel, prawdopodobnie się obrażą, a tak naprawdę byśmy tego nie chcieli. I co tu zrobić? Zostało nam jeszcze zachowanie asertywne i możemy je wykorzystać. Tylko jak?

Może warto powiedzieć gościom, szczerze, że chętnie ich przenocujemy, ale na dłuższy pobyt muszą poszukać sobie innego miejsca i podać kilka propozycji do sprawdzenia. Być może wtedy uda się zachować prawidłowe relacje z rodziną i z radością czekać na następne spotkanie.

mgr Teresa Raczyńska – psycholog Zakładu Opieki Zdrowotnej „MIL-MED” w Gryficach

Kontakt telefoniczny+48 91 384 68 50
Wyślij wiadomośćruta@mil-med.pl
Odwiedź nasul. Ks. Ruta 8, 72-300 Gryfice