Zakład Opieki Zdrowotnej MIL-MED Gryfice.

Przychodnia MIL-MED

  Nasz Punkt szczepień COVID19 czynny. Prowadzimy zapisy chętnych – tel. 91 384 6850 i 91 384 6855. Zapraszamy.  

  Przychodnie w Gryficach: ul. Ks. Ruta 8  91 384 6850 oraz ul. Dworcowa 21/1  91 384 6855  Pn. - Pt. od 8:00 do 18:00. Rejestracja od godz. 8.00 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na dworze już jesień. Temperatura spada. Zaczynamy kichać i kaszleć. Przychodzą nam do głowy myśli, że może warto zadbać teraz o swój organizm, wspomóc jego odporność. Komu najbardziej zależy na naszym zdrowiu?

Wydawałoby się, że odpowiedź jest prosta. Nam samym. Ale, czy rzeczywiście świadomie dbamy o własne zdrowie?. Okazuje się, że chętnie oddajemy tę odpowiedzialność lekarzom, farmaceutom, ogólnie mówiąc służbie zdrowia. I zaczynamy eksperymenty z różnym skutkiem. Przecież to my najlepiej znamy potrzeby swojego organizmu, uczymy się odczytywać przekazywane nam przez niego sygnały. Jeżeli dobrze się wsłuchamy, to na pewno zaczniemy prawidłowo reagować. Najczęściej nasz organizm informuje nas o przemęczeniu, braku energii, obniżonym nastroju. I co wtedy?. Najprościej wziąć odpowiednią tabletkę, która pomogła lubianej aktorce. Ale czy pomoże i nam?

Od lat wiadomo, że naszemu zdrowiu pomaga ruch na świeżym powietrzu, lekkostrawna dieta bogata w warzywa i owoce, rozmowy z przyjaciółmi, akceptacja aktualnego stanu rzeczy i koncentracja na jego pozytywnych aspektach, po prostu przeżywanie i cieszenie się życiem. Dlaczego korzystanie z tych sposobów przychodzi nam z takim trudem?

Bo wymaga nieco wysiłku. Dopiero wtedy, gdy dopadnie nas naprawdę ciężka choroba , zaczynamy wierzyć w to, że sami możemy dużo zrobić dla poprawy swojego stanu zdrowia. Najczęściej pomagają nam w tym ludzie, którzy sami zmagali się z podobnym problemem. Zaczynamy korzystać z ich doświadczeń odkrywając przy okazji to, że też możemy nasze doświadczenia przekazywać innym i są one dla nich bardzo pomocne. Kiedy znajdziemy dla siebie odpowiednią grupę wsparcia, okazuje się, że wszystko staje się o wiele prostsze i znajdujemy czas na to aby zająć się własnym zdrowiem. I przynosi to nam dużo satysfakcji i radości. Ale dlaczego mamy czekać z tym do ujawnienia się poważnej choroby.

Jeżeli zdrowiem zajmiemy się już dziś , to z dużym prawdopodobieństwem będziemy się nim cieszyć w całkowitej sprawności przez wiele lat. Jesienna pogoda zachęca do spacerów po parku, po lesie, do podziwiania barw, okrywania nowych smaków, chociażby próbowania wielu odmian jabłek. Jeżeli postaramy się o miłe towarzystwo i dobry humor, to efekt zdrowotny murowany.

mgr Teresa Raczyńska – psycholog Zakładu Opieki Zdrowotnej „MIL-MED” w Gryficach

Kontakt telefoniczny+48 91 384 68 50
Wyślij wiadomośćruta@mil-med.pl
Odwiedź nasul. Ks. Ruta 8, 72-300 Gryfice