Zakład Opieki Zdrowotnej MIL-MED Gryfice.

Przychodnia MIL-MED

  Nasz Punkt szczepień COVID19 czynny. Prowadzimy zapisy chętnych – tel. 91 384 6850 i 91 384 6855. Zapraszamy.  

  Przychodnie w Gryficach: ul. Ks. Ruta 8  91 384 6850 oraz ul. Dworcowa 21/1  91 384 6855  Pn. - Pt. od 8:00 do 18:00. Rejestracja od godz. 8.00 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

endokrynologiaKażdego roku rak tarczycy dotyka około 3 tysięcy osób. W podwyższonej grupie ryzyka znajdują się kobiety, to one trzykrotnie częściej zmagają się z rakiem tarczycy niż mężczyźni. Choć w 90% przypadków terapia kończy się sukcesem, choroba ma znaczący wpływ na życie osób, które dotyka. Kluczem do zdrowia jest wczesna diagnoza raka tarczycy i świadomość jego objawów.

W przeciwieństwie do innych typów nowotworów, o raku tarczycy mówi się stosunkowo niewiele, a poziom zachorowalności systematycznie wzrasta.

Objawy
Objawami, które towarzyszą chorobie są: powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, czy trudności z przełykaniem. Najczęściej występującym objawem raka tarczycy są wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi -tzw. guzki .

Badania USG tarczycy

Badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian w obrębie tarczycy, w tym małych guzków oraz stanów zapalnych jest USG tarczycy. Takie badanie należy wykonywać nie częściej niż raz na dwa lata, jeśli lekarz nie zalecił innej częstotliwości.
Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają jedynie dalszej obserwacji.

Samobadanie tarczycy

Między badaniami USG, które wykonuje się raz na dwa lata można wykonać też samobadanie tarczycy. Jak wykonać je w domowych warunkach? Wystarczy lusterko i szklanka wody. Należy stanąć przed lustrem, tak by widzieć przednią część własnej szyi. Następnie wyciągnąć szyję ku górze i wziąć do ust łyk wody. W momencie przełykania należy obserwować szyję w lusterku. Poruszający się przełyk ułatwi zauważenie guzków lub wszelkich niesymetrycznych zmian.

Zdrowy tryb życia

Zalecaną formą profilaktyki we wszystkich nowotworach, w tym w raku tarczycy jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety.

Sprzyjają temu:

- balans aktywności i odpoczynku - sprzyja regeneracji organizmu;
- podejmowanie aktywności fizycznej - poprawia motorykę ciała, krążenie, a także samopoczucie niwelując stres.
- zbilansowana dieta - pozwala na dostarczenie do organizmu potrzebnych substancji odżywczych, także tych sprzyjających pracy tarczycy, wśród których są m.in.:
• jod – ryby morskie oraz owoce morza, żółtka jaj, pomidory, ziemniaki, banany;
• selen (sprzyja przyswajaniu jodu) – orzechy brazylijskie, pestki dyni
• witamina C (wspomaga przemianę hormonów tarczycowych) – owoce cytrusowe, kiwi, papryka;

Zdrowa zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu odpowiedniego indeksu masy ciała. W przypadku wielu nowotworów, w tym także raka tarczycy, wskaźnik masy ciała BMI powyżej 25 kg/ m2 podnosi ryzyko wystąpienia choroby.

W MIL-MEDzie problematyce diagnostyki i leczenia tarczycy nadano szczególną rangę. Już od kilku lat działa poradnia endokrynologiczną.

Porad prywatnych w ZOZ MIL-MED w Gryficach udziela:
dr n. med. Ryszard Katroń
- specjalista endokrynologii i chorób wewnętrznych

OBOWIĄZUJE REJESTRACJA PACJENTÓW:
- telefoniczna codziennie od godz. 20.00 do 21.00 - tel. 608 694 992
Zapewniamy wykonanie niezbędnych badań, m.in. badania krwi, badania TSH (poziomu hormonu tarczycy) jak również USG tarczycy. Każdemu pacjentowi szczegółowo wyjaśniamy wyniki badań oraz udzielamy specjalistycznych porad lekarskich z zakresu endokrynologii.

Źródło: materiały prasowe oraz ze strony www.mil-med.pl
Administracja ZOZ MIL-MED w Gryficach

Kontakt telefoniczny+48 91 384 68 50
Wyślij wiadomośćruta@mil-med.pl
Odwiedź nasul. Ks. Ruta 8, 72-300 Gryfice