Zakład Opieki Zdrowotnej MIL-MED Gryfice.

Przychodnia MIL-MED

  Nasz Punkt szczepień COVID19 czynny. Prowadzimy zapisy chętnych – tel. 91 384 6850 i 91 384 6855. Zapraszamy.  

  Przychodnie w Gryficach: ul. Ks. Ruta 8  91 384 6850 oraz ul. Dworcowa 21/1  91 384 6855  Pn. - Pt. od 8:00 do 18:00. Rejestracja od godz. 8.00 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zaczął się czas urlopów, wakacji. Mamy dla siebie więcej czasu, spotykamy się z przyjaciółmi, z rodziną. Dzieci wyjeżdżają do cioć, babć. A tam obowiązują inne zasady, panują inne tradycje. Dzieci zaczynają zadawać wiele pytań i to często dla nas niewygodnych.

W każdym domu panują zasady związane z wyznawaniem ważnych dla nas wartości. Kiedy uczciwość jest tą ważną dla nas wartością, to jak odpowiedzieć dziecku na pytanie dlaczego babcia wyrzuca śmieci do lasu? A kuzynka nigdy nie oddaje mamie reszty z zakupów? Dlaczego wujek po zarysowaniu cudzego samochodu szybko odjechał z parkingu? Można by przytaczać tych pytań bardzo wiele. Ale my jako rodzice musimy na nie odpowiedzieć. Jak? Po prostu mówić prawdę. Ludzie są z gruntu uczciwi, odpowiedzialni, pracowici, ale czasami popełniają błędy. Czasami własna wygoda, strach przed poniesieniem konsekwencji , nieznajomość przepisów, bierze górę nad wyznawanymi wartościami. Każdy z nas ma takie „grzeszki” na sumieniu. Ale sumienie nie śpi. Uczciwy człowiek długo o nich pamięta i w podobnych sytuacjach już takich rzeczy nie robi. Uczy się na własnych błędach.

Takie wartości jak uczciwość, odpowiedzialność, pracowitość, zaradność nadal są aktualne. Może tylko zaradność jest czasami mylona ze cwaniactwem, ale wtedy szybko jest demaskowana. Przy okazji rozmów z dziećmi, nawet tymi dorosłymi, warto mówić o wartościach. Nie uczą nas tego w żadnej szkole. Tę wiedzę zdobywamy najczęściej poprzez własne obserwacje, ale jak wspomniałam nasze obserwacje nie zawsze są prawdziwe. Nie znamy motywów działań innych ludzi, a one są bardzo ważne w wyjaśnianiu ich zachowań.

Dzieci mają wakacje od szkoły przekazującej wiedzę i umiejętności, ale teraz mogą dużo się nauczyć w trwającej nieustannie szkole życia. I to czego się w niej nauczą zależy tylko od nas, rodziców, dziadków, kuzynów. Warto znaleźć czas na te rozmowy i potraktować naszych rozmówców poważnie, z należnym im szacunkiem. Będzie to dla nich kapitał, z którego mogą czerpać dokonując najlepszych dla siebie decyzji, realizując cele, spełniając marzenia.

mgr Teresa Raczyńska – psycholog Zakładu Opieki Zdrowotnej „MIL-MED”

Kontakt telefoniczny+48 91 384 68 50
Wyślij wiadomośćruta@mil-med.pl
Odwiedź nasul. Ks. Ruta 8, 72-300 Gryfice