Zakład Opieki Zdrowotnej MIL-MED Gryfice.

Przychodnia MIL-MED

  Drodzy Pacjenci! Wznawiamy zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19, kontakt z MIL-MED: tel. 91 384 5865, tel. 91 384 6850. Serdecznie zapraszamy! 

  Przychodnie w Gryficach: ul. Ks. Ruta 8  91 384 6850 oraz ul. Dworcowa 21/1  91 384 5865  Pn. - Pt. od 8:00 do 18:00. Rejestracja od godz. 8.00 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na początku marca potwierdzono 3 przypadki zachorowań na odrę w województwie zachodniopomorskim. SuperPortal24.pl odwiedził naszą Przychodnię i sprawdził, jak to jest w Gryficach i czy tutaj rodzice szczepią swoje dzieci przeciwko odrze i innym chorobom.

Fot. Pielęgniarka MIL-MED Beata Niżniowska

Odra znowu jest groźna. Ta wysoce zakaźna choroba wieku dziecięcego atakuje coraz więcej dzieci, w tym także te z zachodniopomorskiego.  Aby ustrzec swoją pociechę przed zachorowaniem należy pamiętać o regularnych szczepieniach, również tych przeciwko odrze. Na szczęście w Gryficach rodzice bardzo dbają o swoje dzieci i szczepią je, a odkąd zaczęto głośno mówić o występowaniu odry w Polsce, jeszcze bardziej zwracają na to uwagę.


Informacje te potwierdza Beata Niżniowska, pielęgniarka ds. szczepień z Przychodni Rodzinnej MIL-MED, która w rozmowie z dziennikarką SuperPortalu24, chwali rodziców małych pacjentów. – Rodzice chętnie szczepią swoje dzieci, tych którzy nie robią tego jest może dwoje czy troje. Muszę też powiedzieć, że kiedy tylko w mediach ogólnokrajowych pojawiły się pierwsze informacje o tym, że są podejrzenia odry,  do naszej przychodni zaczęli zgłaszać się zaniepokojeni rodzice z pytaniem, czy ich dziecko było już szczepione na odrę, czy jeszcze nie, bądź też czy można dokonać szczepienia przed wyznaczonym terminem – relacjonuje Beata Niżniowska.

Odra szerzy się drogą kropelkową, głównie tam, gdzie jest dostatecznie duża grupa osób niezaszczepionych lub tych, które utraciły już odporność. Tworzą się wtedy takie tzw. mini epidemie, które wybuchają najczęściej w tych krajach, gdzie poziom tzw. wyszczepienia ludności spada poniżej 90 procent. Odra objawia się wysoką gorączką, katarem, bólem gardła, kaszlem, zaczerwienieniem oczu i światłowstrętem. Choroba jest najbardziej zaraźliwa pięć dni przed pojawieniem się wysypki oraz cztery dni od momentu jej wystąpienia.

Powikłania po odrze mogą być bardzo groźne od choroby płuc zaczynając, poprzez zapalenie opon mózgowych, a niekiedy na przypadkach zgonu kończąc. Dlatego też, koniecznie należy szczepić dzieci. Pamiętać należy także, że nawet jeśli dojdzie do zachorowania, bo przecież szczepionka nie zapewni że choroba nie zaatakuje, to jej przebieg będzie łagodny – komentuje Beata Niżniowska z Przychodni Rodzinnej MIL-MED.

SP24

Kontakt telefoniczny+48 91 384 68 50
Wyślij wiadomośćruta@mil-med.pl
Odwiedź nasul. Ks. Ruta 8, 72-300 Gryfice