Szczepienia ochronne to najskuteczniejsza metoda ochrony przed groźnymi chorobami. Zakres tej ochrony i realizacja programu szczepień ochronnych zależą od rodziców.
Szczepionka jest złożonym preparatem zawierającym żywe lub zabite drobnoustroje albo ich części oraz wiele związków wspomagających, dlatego – jak w przypadku innych leków – u niektórych dzieci po jej podaniu mogą wystąpić niepożądane reakcje (tzw. niepożądane odczyny poszczepienne [NOP]).
Większość ma łagodny przebieg i ustępuje w ciągu kilku dni. Zazwyczaj nie wymagają one interwencji lekarza i szczególnego leczenia. NOP mogą wystąpić po podaniu każdej szczepionki, a do najczęściej stwierdzanych należą:
- gorączka;
- odczyn w miejscu wstrzyknięcia (obrzęk, zaczerwienienie, przemijający ból).
Wiele stanów i chorób powszechnie uznawanych za przeszkody w wykonaniu szczepienia w rzeczywistości nie stanowi takich przeciwskazań. Należą do nich:
- katar lub lekka infekcja z gorączką;
- alergia;
- wcześniactwo;
- niedożywienie;
- karmienie piersią;
- zapalenie lub miejscowe zakażenie skóry ( szczepionkę można podać w innym miejscu).
Dla dzieci w Polsce dostępne są szczepionki bezpłatne (tzw. obowiązkowe) oraz odpłatne (tzw. zalecane):
- bezpłatne zapewniając najwęższy zakres ochrony przeciwko gruźlicy; wirusowemu zapaleniu wątroby typu B; błonicy i tężcowi;
- odpłatne rozszerzając parasol ochronny, których dodanie do szczepionek bezpłatnych zapewnia maksymalny zakres ochronny Twojego malucha także przed: pneumokokami; rotawirusami; meningokokami; ospie wietrznej, grypie i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (tzw. żółtaczce pokarmowej);
- odpłatne poprawiające komfort dziecka i zmniejszające liczbę zastrzyków tzw. szczepionki wieloskładnikowe, które w jednej strzykawce zawierają kilka szczepionek obowiązkowych, co umożliwia zmniejszenie liczby zastrzyków wykonywanych podczas każdej wizyty.
Czy szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce może powodować autyzm?
Szeroko zakrojone badania prowadzone w wielu krajach nie potwierdziły, że szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce wywoływało autyzm. Po prostu autyzm zwykle ujawnia się w 18 -24. miesiącu życia, czyli w okresie, gdy większość dzieci otrzymuje szczepionkę.
Czy współczesne szczepionki są niebezpieczne?
Bezpieczeństwo współczesnych szczepionek jest niezbędnym warunkiem ich dopuszczenia do użytku. Czuwają nad tym specjalne instytucje międzynarodowe i krajowe. Wszystkie szczepionki są podawane według sprawdzonego i zarejestrowanego schematu, zatem w miarę możliwości nie należy go zmieniać. Dlatego zaszczepcie swojego malucha zgodnie z zalecanym programem szczepień i nie odkładajcie zaplanowanych wizyt u lekarza.
Dodam, że w Zakładzie Opieki Zdrowotnej „MIL-MED” w Gryficach dużą wagę przywiązujemy do zapewnienia wysokiej jakości realizacji procesów związanych ze szczepieniami dzieci. Zapewniamy wysokie standardy samego przechowywania szczepionek w określonych warunkach temperaturowych. Badania dzieci przed szczepieniami oraz same szczepienia wykonujemy wyłącznie w trybie przyjęć dzieci zdrowych, w wyodrębnionym od osób chorych gabinecie punktu szczepień. W naszej Przychodni rodzinnej „MIL-MED” przed szczepieniem każde dziecko jest badane głównie przez lekarza pediatrę Magdalenę Leśniak . Zapraszamy do korzystania z naszych usług.
piel. Beata Niżniowska
Pani piel. Beata Niżniowska od 2010 roku prowadzi w Zakładzie Opieki Zdrowotnej „MIL-MED.” w Gryficach szczepienia dzieci i młodzieży. Kwalifikacje wymagane do wykonywania szczepień posiadają ponadto pielęgniarki: Beata Szabelska, Anna Pawlik, Beata Manturuk oraz Magdalena Malanowska.
mgr Joanna Manturuk – Dział Oświaty i promocji zdrowia ZOZ „MIL-MED” w Gryficach