Zakład Opieki Zdrowotnej MIL-MED Gryfice.

Przychodnia MIL-MED

  Przychodnie w Gryficach: ul. Ks. Ruta 8  91 384 6850 oraz ul. Dworcowa 21/1  91 384 6855  Pn. - Pt. od 8:00 do 18:00. Rejestracja od godz. 8.00 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Znowu za oknem mamy jesień. Tak przyjemnie usiąść w przytulnym mieszkaniu na kanapie lub w wygodnym fotelu ze szklanką parującej herbaty. Za sobą mamy trudy dnia. Czas na odpoczynek. Czujemy się swobodnie, bezpiecznie. I co tu zmieniać?. A może przydałoby się trochę ruchu?. Może warto wyjść na spacer?. Patrzymy za okno. Zaczyna się chmurzyć. Chyba ten spacer to nie dzisiaj. Znacie? Znamy.

Bardzo łatwo wpadamy w rutynę, mamy swoje przyzwyczajenia, nawyki. Daje to nam poczucie bezpieczeństwa, wewnętrzny spokój. Kiedy musimy coś zmienić w swoim życiu, chociażby ze względów zdrowotnych, przychodzi nam to z wielkim trudem. Przekonujemy siebie, że może to nie jest ta odpowiednia chwila, musimy dojrzeć do zmiany, a czas mija. I kiedy zbliża się kolejna wizyta u lekarza, i spodziewamy się, że lekarz zapyta, co zrobiliśmy dla siebie, dla poprawy swojego zdrowia, zaczynamy chodzić na spacery, stosować zalecone ćwiczenia, przestrzegać diety. Wprowadzenie tylu zmian jednocześnie wcale nam nie pomaga. Czujemy dyskomfort, obniżenie nastroju, uczucie przymusu, które odbiera nam energię. A przecież te zmiany miały nam pomóc. Dlaczego tak się dzieje, że czujemy się coraz gorzej?

Każda zmiana to stres. Organizm znowu musi się przystosować do nowych wymagań. Żeby zmiany przynosiły nam korzyści, trzeba wprowadzać je stopniowo. Zacznijmy od tego, co jest dla nas przyjemne. Jeżeli spacer, to w swoim tempie, w miłym towarzystwie. A może wolimy taniec?. Warto znaleźć sympatyczną grupę, która jest otwarta na nowe twarze. Jeśli zaczynamy od diety, to może warto poradzić się specjalisty, który łatwo przewidzi, jakie zmiany w krótkim czasie przyniosą spodziewane efekty.

Zawsze najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Kiedy opuścimy już naszą strefę komfortu
i odczujemy dobrodziejstwo zmian, otworzymy się na nie coraz bardziej. Będziemy szukać nowych smaków, nowych znajomości. Będziemy nadal się rozwijać. Kto powiedział, że nie przesadza się starych drzew? Łatwo w to uwierzyliśmy, bo tak jest wygodniej. Ale trzymając się tego przekonania, czyż nie tracimy częstego przebywania wśród bliskich, radości płynącej z towarzyszenia w dorastaniu wnuków? W każdym wieku możemy korzystać ze zmian. Choć zmiana początkowo może być niewygodna, to, gdy te niedogodności przetrzymamy, będziemy mogli cieszyć się z odzyskanej zgrabnej sylwetki, dobrej kondycji, nowych znajomych. A może zechcemy opanować nowe umiejętności, zmienić pracę na lepszą? Wszystko zależy od naszego myślenia na swój temat. Jeżeli myślimy o sobie, że mamy wewnętrzne zasoby do przeprowadzenia zmiany (umiejętności, wiedzę, doświadczenie), możemy skorzystać ze wsparcia życzliwych nam ludzi, to na pewno nam się uda.

Znowu za oknem mamy jesień… Nie, nie siadamy w ulubionym fotelu. Zakładamy ciepłą kurtkę
w kolorową kratę i idziemy z przyjaciółką na spacer.

mgr Teresa Raczyńska
Psycholog

Pani Teresa Raczyńska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i specjalistką w zakresie psychologii klinicznej. W Zakładzie  Opieki Zdrowotnej „MIL-MED” w Gryficach jako psycholog wspiera w chorobie  pacjentów objętych opieką Naszego Hospicjum domowego. Pani psycholog prowadzi  w  Przychodni „MIL-MED” również indywidualne poradnictwo psychologiczne. Z wdzięcznością  przyjmujemy wszelką pomoc oraz prowadzoną edukację psychologiczną naszego personelu medycznego.  

                                                                                         Kierownictwo Zakładu „MIL-MED”