Zakład Opieki Zdrowotnej MIL-MED Gryfice.

Przychodnia MIL-MED

  Przychodnie w Gryficach: ul. Ks. Ruta 8  91 384 6850 oraz ul. Dworcowa 21/1  91 384 6855  Pn. - Pt. od 8:00 do 18:00. Rejestracja od godz. 8.00 

 

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rola psychologa podczas choroby

Kiedy dowiadujemy się o ciężkiej chorobie swojej lub kogoś bliskiego wydaje nam się, że zawalił się cały nasz świat. Nic nigdy nie będzie już takie samo. Zaczynamy koncentrować się na tym, co nas ominie, czego już nigdy nie zrobimy, na co nie będziemy mieli czasu.

Potem jest niedowierzanie, sprawdzanie tej wiadomości, zadawanie sobie pytania, „Dlaczego mnie to spotkało?”.

Chyba ten czas jest najtrudniejszy do przetrwania, bo musimy zmierzyć się z bardzo energetycznymi emocjami - złością, gniewem, strachem. Te emocje bardzo angażują nasz umysł. Nie pozwalają skoncentrować się na niczym innym. Dopiero, kiedy trochę opadną, do głosu zaczyna dochodzić nasz mózg racjonalny. Nadal jeszcze nie wierzymy, ale zaczynamy działać. Oczywiście na pierwszym miejscu jest Internet i dr Google. W tym natłoku informacji dobre jest to, że często są one sprzeczne. I tak musimy skorzystać z naszego zdrowego rozsądku.

Powoli oswajamy się z nową sytuacją, dostosowujemy się do nowych warunków, zaczynamy dostrzegać oprócz minusów także i plusy. A przede wszystkim otrzymujemy od naszego lekarza informację, że każdą chorobę się leczy. I to pacjent decyduje o tym, czy podejmie współpracę ze specjalistami i będzie chciał się wyleczyć. Bliscy mogą go tylko wspierać, nie mogą za pacjenta nic zrobić, choć pewnie chciałyby tego obie strony.

Jeżeli pacjent jest marudny, nie wie, czego chce, to nie znaczy, że jest niewdzięczny i chce dokuczyć opiekunowi - to znaczy, że bardzo się boi. I nie trzeba się wtedy obrażać, tylko zrozumieć go i przytulić. Czasami to najlepsze lekarstwo, które pozwoli znowu zebrać siły do walki z chorobą. Kiedy choroba jest przewlekła, pacjent powoli traci siły i chęć do życia, sytuacja jest trudna i dla pacjenta i dla opiekuna. Czasami brakuje już cierpliwości. Wtedy dajcie sobie pomóc. Inne osoby też dobrze zajmą się waszym bliskim, a wy odpoczniecie, zregenerujecie siły. Wasze ciało rozluźni się, kiedy dacie mu trochę przyjemności. Poczujecie przypływ nowej pozytywnej energii. Pacjent zmierzy się z nowym wyzwaniem. Dla obcej osoby może się trochę postara. Kiedy zobaczy, że nadal może wzbudzać zainteresowanie, prowadzić ciekawą rozmowę, chęć do życia będzie wzrastać.

            Nie ma idealnych pacjentów, idealnych opiekunów. Są tyko ludzie, którzy bardzo się boją niedołęstwa, zależności, niemocy, tego, że nie dadzą rady. Tak czujemy wszyscy. Jeżeli będziemy okazywać sobie współczucie, sympatię, miłość to jakoś wspólnie łatwiej będzie nam przez to przejść.

   mgr Teresa Raczyńska

Pani Teresa Raczyńska jest psychologiem Hospicjum Domowego Zakładu Opieki Zdrowotnej „MIL-MED” w Gryficach. Wspiera chorych i rodziny naszych ciężko chorych pacjentów. Prowadzi również w naszej Przychodni indywidualne poradnictwo psychologiczne.

Za wkładany wysiłek, wielkie serce i cierpliwość w tej trudnej pracy w imieniu pacjentów i pracowników zakładu bardzo naszej Pani Teresie dziękujemy.

Kierownictwo Zakładu „MIL-MED”